Jak cestovat a bydlet téměř zadarmo

Téměř každý člověk má rád cestování. Někteří lidé si však ve své hlavě vytvářejí překážky, které je od cestování odrazují. Mezi nejčastější výmluvy patří: nemám čas, nemám peníze, mám rodinu, a proto nemohu cestovat, atd.

Dovolte mi, abych Vám dokázala, že výmluva: „nemám peníze“, není opodstatněná.

V pátek jsme vyrazili do Německa. V míšeňské porcelánce měli den otevřených dveří, takže za vstup jsme neplatili vůbec nic. Byl to skvělý zážitek – pošprechali jsme si s lidmi, kteří mají úžasnou práci – malují na porcelán.

Potom jsme se šli projít po historické Míšni a večer nás čekalo ubytování přes Airbnb přímo v historickém centru. Náš hostitel Andreas nám ráno připravil luxusní snídani na pravém míšeňském porcelánu a navíc na terase s jarním sluníčkem. Ubytování přes Airbnb bylo sice placené (585 Kč), ale za ubytování se snídaní jsme zaplatili stejně, jako by nás vyšla samotná snídaně bez ubytování ve vedlejším hotelu. Bydlet za cenu hotelové snídaně je super 🙂

Ráno nás čekal zámek PopelkyMoritzburg. Velmi úsměvné bylo, že Libuška Šafránková – tedy její obrázek – tam „prodává” téměř všechno – od ručně vyšívaných polštářků až po čokoládu s lískovými oříšky.

Zámek je to opravdu kouzelný a doporučuji ho na výlet. Před prohlídkou jsme si koupili schloesserlandkarte, která nás opravňuje na vstup do asi 50 zámků a historických objektů v celém Sasku. Karta platí jeden rok a díky tomu vás vyjde vstup do jednoho objektu na méně než jedno Euro (místo obvyklých €8). Navíc tam mají i českého audioprůvodce, takže jsme si užili i detailní výklad historie tohoto loveckého zámku.

Další ubytování jsme si domluvili u Cornelie – úplně zdarma – přes Couchsurfing… i když jsme naší hostitelce přinesli několik symbolických dárků z České republiky, abychom vyvážili zákon dávání a přijímání.

Dům byl také luxusní, s kruhovým půdorysem, zasazen do svahu, pokrytý zelení, s úžasnou zahradou kolem a výhledem na historické centrum. Navíc jsme z našeho pokoje díky střešnímu kruhovému oknu mohli pozorovat hvězdy. Normálně by takovéto ubytování klidně mohlo stát i 3000 Kč na noc, ale místo toho jsem nabídla, že si naše hostitelka může s námi procvičit anglickou konverzaci, a když něco nevěděla, tak jsme mohli přepnout i na němčinu. Znalost cizích jazyků nám ušetřila hodně peněz, a navíc jsme se mnoho o tom, jak se tam žije, dozvěděli od místních lidí.

Ráno jsme posnídali na její krásné zahradě a dále v Míšni navštívili hrad Albrechtsburg a po cestě domů hrad a zámek Weesenstein. Vše v ceně schloesserlandkarte. Opět jsme využili možnost českého audioprůvodce a na hradech strávili několik hodin vracením se ve své fantasii zpět do historie.

Věděli jste, že hrad Weesenstein byl původně vybudován na českém území na ochranu českých hranic?

Takže ano, můžete cestovat a mít ubytování přes Couchsurfing zadarmo, kde vám hostitelé uvaří večeři, můžete jet na místo určení stopem, má to však jeden háček – musíte si to umět v cizím jazyce domluvit, a také být schopni komunikovat, když přijedete.

Co z toho vyplývá?

Investice, kterou uděláte do online jazykových kurzů, se Vám mnohonásobně vrátí.

Za sebe vám mohu říct: „Jedna z nejlepších metod osobního rozvoje je učit se cizí jazyky, cestovat po celém světě, poznávat nové lidi a rozšiřovat si tím obzory.“

Kolik jazyků umíte, tolikrát jste člověkem. Učte se cizí jazyky, vyplatí se vám to.

Začít můžete právě teď z pohodlí svého domova online kurzem Angličtina eLingo.